Ana içeriğe atla

Avrupa Kredi Transferi Sistemi (AKTS) bir eğitim programının hedeflerinin gerçekleştirilmesini, öğrencinin tamamlaması gereken iş yüküne dayandıran öğrenci merkezli bir sistemdir. Bu hedefler tercihen öğrenme çıktıları ve edinilecek yeterlilikler açısından belirlenir.

AKTS, bir akademik yıl boyunca tam zamanlı eğitim programına kayıtlı bir öğrencinin iş yükünün 60 kredi olarak ölçülmesi ilkesine dayanmaktadır. Avrupa'da tam zamanlı bir eğitim programının öğrenci iş yükü çoğu durumda yılda yaklaşık 1500-1800 saat arasındadır ve bu durumlarda bir kredi yaklaşık 25 ila 30 çalışma saati arasındaki bir değere denk gelmektedir. 

AKTS kredisi ancak gerekli işlerin başarılı bir şekilde tamamlanmasından ve elde edilen öğrenme sonuçlarının uygun bir şekilde değerlendirilmesinden sonra elde edilebilir. Öğrenme çıktıları, uzun veya kısa bir öğrenme sürecinin tamamlanmasından sonra öğrencinin ne bileceğini, anlayacağını veya yapabileceğini ifade eden bir dizi yeterlilik kıstaslarıdır.

AKTS'yi belirleyen öğrenci iş yükü; derslere katılım, seminerlere katılım, bağımsız ve özel çalışma, proje hazırlama, sınav vb. gibi planlanan tüm öğrenme faaliyetlerini tamamlamak için gereken zamandan oluşur.

Bir eğitim programının tüm eğitim bileşenlerine (modüller, kurslar, yerleştirmeler, tez çalışmaları vb.) tahsis edilen krediler her bir bileşenin kendi hedeflerine ulaşmak ihtiyaç duyulan iş yükünü yansıtır. 

 

http://ec.europa.eu/education/resources/european-credit-transfer-accumulation-system_en

 

 

 

 

 

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.